Podczas sezonu zimowego nasz sprzęt często poddawany jest wielu ciężkim próbom, podczas których musimy mieć maksymalne zaufanie do tego, co znajduje się pod stopami. Aby zapewnić sprawność naszemu nierzadko drogiemu sprzętowi zimowemu, musimy pamiętać o odpowiednim „traktowaniu” nart podczas sezonu oraz o odpowiedniej konserwacji gdy już skończymy sezon.
Odpowiednio zabezpieczony sprzęt pozwoli nam uniknąć negatywnych konsekwencji płynących z drogiej naprawy naszych nart lub desek snowboardowych.
W kwestii regeneracji i przygotowania nart do kolejnego sezonu wystarczy kilka prostych zabiegów, które pozwolą nam wraz z pierwszym śniegiem od razu wyruszyć na stok. Wiele osób korzysta z klasycznych bagażników na dachu – sprzęt transportowany w taki sposób po dłuższej trasie jest pełen soli, piasku, brudnej wody i innych niepożądanych substancji znajdujących się na drogach. Często da się również zauważyć ludzi zjeżdżających na nartach drogą z drobnymi kamieniami aż pod parking, co jest wręcz zbrodnią przeciwko ślizgowi.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak zadbać o sprzęt:
Na początku powinniśmy za pomocą ciepłej wody i porządnego detergentu oczyścić narty z osadu i brudu, który nagromadził się na nich przez cały sezon.
Umyty sprzęt należy porządnie wysuszyć. W tym celu zalecamy wystawić narty na słońce lub wstawić je do ciepłego pomieszczenia. Nie warto stosować różnego rodzaju grzałek czy suszarek, gdyż duża moc urządzenia może wytworzyć zbyt dużą temperaturę i doprowadzić do deformacji np laminatu. Szczególnie ostrożnym trzeba być przy ślizgu.
Po umyciu i wysuszeniu sprzętu nadeszła kolej na nasmarowanie ślizgu i krawędzi. Jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami to warto posmarować narty na gorąco – niestety nie warto jest próbować bez doświadczenia, gdyż łatwo można zniszczyć ślizg. Doskonałą alternatywą jest użycie smarów na zimno – dostępne są w sklepach sportowych i Internecie. Krawędzie nart lub deski snowboardowej nacieramy olejem wazelinowym, który w znacznym stopniu minimalizuje proces korodowania metalowych elementów.
Wierzchnia część sprzętu również wymaga konserwacji – w tym celu najlepiej jest użyć tłustego i nabłyszczającego do tworzyw sztucznych (cockpit spray nada się idealnie).
Teraz przyszła kolej na wiązania. Jeśli konserwujemy deskę to tutaj nie mamy wiele do roboty, gdyż nowoczesne konstrukcje mają mało metalowych elementów i jedyne co musimy uczynić to porządnie je wyczyścić i zaimpregnować. Z wiązaniami narciarskimi jest zupełnie inaczej, ponieważ posiadają one więcej ruchomych elementów, które należy posmarować penetrującym środkiem konserwująco-czyszczącym typu WD-40.
Narty lub snowboard najlepiej jest przechowywać w suchym miejscu, w którym występuje temperatura pokojowa. Największym wrogiem naszego sprzętu jest wilgoć i wahania temperatury, więc zalecamy przechowywanie go w odpowiednim pokrowcu.
Przewożenie sprzętu narciarskiego wewnątrz samochodu bez odpowiedniego zamocowania może być...
Snowboard z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników sportów...
Polska firma Taurus wprowadziła do sprzedaży nową serię aluminiowych uchwytów narciarskich...
1 marca 2014 roku za sprawą 3 już edycji Burn In Snow Heyah do Polski zawita cykl...